06 mars 2026
Under vecka 12 (16–20 mars) genomför Svenska Elektrikerförbundet en särskild arbetsmiljövecka. I samband med den kan Elektrikernas skyddsombud och regionala skyddsombud (RSO) komma att göra arbetsplatsbesök hos företag i branschen.

Som arbetsgivare är det bra att känna till att regionala skyddsombud har rätt att besöka arbetsplatser där förbundet har medlemmar, även om det saknas lokalt skyddsombud. Besöken sker normalt i dialog med arbetsgivaren och med fokus på arbetsmiljöfrågor.
Under arbetsmiljöveckan kommer Elektrikerna särskilt att uppmärksamma elsäkerhet och asbest.
Det kan därför vara bra att se över rutiner inom dessa områden. Ett exempel är att säkerställa att delegering eller utseende av elsäkerhetsledare är korrekt hanterad enligt bilaga 8 i Installationsavtalet. För detta finns blanketter i våra dokumentmallar.
I samband med besöken kan skyddsombuden även följa upp att kollektivavtalets bestämmelser efterlevs.
Arbetsmiljöveckorna genomförs två gånger per år och syftet är att bidra till en säkrare arbetsmiljö för alla som arbetar i branschen.
Välkommen att logga in för att ta del av innehåll som antingen ingår i ditt medlemskap eller som användare av våra tjänster.
Logga inDu som är medlem, kund eller vill bli kund hos Installatörsföretagen skapar enkelt din egen inloggning.
Skapa användarkonto