Hoppa till innehåll

Nya Säker El nu öppen för alla

Säker El, Visa alla

07 maj 2025

Genom att använda Säker El kan vi garantera att ditt företag har ett verktyg som alltid lever upp till myndigheternas krav enligt elsäkerhetslagen och arbetsmiljölagen vad gäller elsäkerhet vid arbete. Här berättar vi mer om nyheterna i verktyget.

Säker El är det enda egenkontrollprogrammet som uppfyller elsäkerhetslagens krav fullt ut. När ditt företag använder Säker El kan vi ge er unik, komplett, kvalificerad och djup support om ni exempelvis skulle bli utsatta för en myndighetstillsyn, i entreprenadsammanhang eller när det gäller arbetsmarknadsfrågor.

Sedan lanseringen 2023 har vi fortsatt att investera i att göra Säker El ännu mer värdefull för våra användare. Vi har bland annat lagt till flera nya funktioner och förbättringar för att säkerställa den bästa möjliga upplevelsen.

Några av de nya funktionerna:

  • Förbättrad användarvänlighet: Ny design och ett snabbare flöde för enklare navigering och användning.
  • Egenskapade listor: Möjlighet för företagets admins att skapa egna listor med kontrollpunkter som sedan kan användas för alla uppdrag.
  • Mobilanpassning: Helt mobilanpassad, vilket gör det möjligt att använda tjänsten direkt från din mobil.
  • Uppdaterad uppdragsmodul: Förbättrat planeringsflöde som gör det möjligt att hantera uppdrag med många kontrollpunkter och sektioner.
  • Uppdragsbeskrivning ny design: Nu kan du bland annat se de bilder som tagits under egenkontrollerna.
  • API som pratar med alla system: Säker El API gör det möjligt att koppla tjänsten mot andra affärssystem.

Säker El API

Inom kort släpper vi också Säker El API som gör det möjligt att koppla tjänsten mot dina befintliga system. Information kan då skickas automatiskt mellan exempelvis Säker El och dina affärssystem och arbetsordersystem.

Tilläggstjänst för både medlemmar och andra kunder

Säker El är nu en tilläggstjänst som är anpassad för elområdet och kan beställas av både medlemmar och andra kunder. Den kostar från 149 kr/månad för våra medlemsföretag. Som medlem i Installatörsföretagen har du 50 % rabatt på ordinarie pris. Se hela prislistan här

Är du användare av Säker El idag och inte vill fortsätta använda tjänsten säger du upp den utan debitering senast den 30 juni. Om du vill fortsätta använda Säker El behöver du inte göra någonting, utan blir automatiskt uppgraderad till den nya versionen som lanseras i mitten av maj.

> Läs mer om Nya Säker El