Återbetalning av inbetalda medel från Fora
Fora sköter återbetalning av överskjutande avgifter för Omställning. Företaget får besked från Fora om vilken återbetalning som är aktuell för er, och hur ni får den utbetald. Anmäl bankgironummer för återbetalning!
I lagen om grundläggande omställnings- och kompetensstöd finns bestämmelser om ersättning till arbetsgivare för kostnader för Omställning. Det gäller avgifter som arbetsgivare har betalat till omställningsorganisationer som tillhandahåller ”grundläggande omställnings- och kompetensstöd”.
Detta gäller för Installatörsföretagens medlemmar
För Installatörsföretagen medlemmar gäller detta de avgifter till TRR och TSL för omställningsförsäkringar för era anställda som ni betalar via Fora. Företaget har därmed rätt till återbetalning av vissa kostnader för dessa Omställningsförsäkringar.
Fora har uppdrag av Installatörsföretagen att sköta er ansökan om, och förmedla utbetalning av, de återbetalad avgift för omställning från Kammarkollegiet.
Kammarkollegiet har fått uppdraget att betala ut fastställd ersättning, året efter det kalenderår som avgiften avser. Fora har i sin tur fått uppdraget av Installatörsföretagen att för medlemsföretagens räkning, sköta er ansökan och redovisa era kostnader. Fora tar därefter emot utbetald ersättning å företagens vägnar samt betalar ut ersättningen till er arbetsgivare. Men detta förutsätter att ni på Företaget har anmält ett konto att ta emot ersättningen på till FORA.
Om ert företag uppfyllt alla krav för att omfattas av återbetalning, och är aktuellt för ersättning kommer ett beslutsbrev från Fora, med information om vad och när det utbetalas. Här kan du läsa allt om vad lagen säger, hur Fora ansöker om ersättningen åt er och hur ni får tillgång till den! https://www.fora.se/ersattning
För att Fora ska kunna betala ut beslutad ersättning till arbetsgivaren krävs att företaget har ett bankgironummer som är registrerat hos Bankgirot. Saknas det kan vissa företag anmäla ett svenskt bankkonto till Fora för utbetalning.
Utbetalning görs bara till bankgiro eller svenskt bankkonto som anmälts till Fora, inte genom avi eller på annat sätt.
Företagets huvudadministratör eller administratör kan anmäla bankgironummer på Mina sidor på fora.se.