23 juni 2021
Graviditetspenning, m a av covid-19, kompletteras tillfälligt med ersättning via AGS. Därigenom kan gravida anställda som, efter riskbedömning, avstängs från arbetet på grund av risk för skadlig exponering avseende covid-19, få en kompletterad graviditetspenning.
Nu har Svenskt Näringsliv och LO och PTK kommit överens om att tillfälligt ändra villkoren i avtalsgruppsjukförsäkring (AGS). Det gör att den som beviljats graviditetspenning av Försäkringskassan även kan ansöka om kompletterande ersättning från AGS-försäkringen.
Överenskommelsen om de förändrade villkoren är tidsbegränsad. Den gäller försäkringsfall som inträffar från och med den 1 mars 2021 till och med den 30 september 2021.
AGS §12 har tillfälligt denna anmärkning
Med arbetsoförmåga p g a sjukdom eller olycksfall jämställs även när försäkrad – med hänvisning till det virus som orsakar covid-19 – måste avstå från förvärvsarbete på grund av en föreskrift som meddelas med stöd av bestämmelserna i arbetsmiljölagen och på grund därav har rätt till graviditetspenning enligt SFB.
Du måste logga in för att ta del av innehållet
Logga inDu kan enkelt skapa ett användarkonto för att ta del av innehåll, du behöver inte vara medlem i Installatörsföretagen.
Skapa användarkonto