Hoppa till innehåll

Nyheter

Du kan välja att filtrera bland Installatörsföretagens nyheter på område och tidperiod.

Uppdaterat kursutbud hos INSU avseende tele

28 mars 2019

Data/Tele Idag knyts bostäder, kontor, kommersiella och offentliga byggnader ihop med fiber. Fibern kompletteras sedan med kopparbaserat nät i fastigheten som inte bara kan erbjuda en enorm kapacitet för kommunikation, utan även strömförsörjning i helt nya nivåer.

Olika tekniker för IoT och fastighetsautomation

27 mars 2019

Data/Tele Både IoT (internet of things) och fastighetsautomation är heta begrepp på marknaden. I samband med dessa förekommer ytterligare ett antal begrepp samt tekniker för att lösa kommunikationsbehovet mellan olika enheter och uppkoppling av sensorer.

Ledningssystem för tele- och säkerhetsföretag

27 mars 2019

Data/Tele EIO:s ledningssystem som tidigare hette EIO Q, håller på att uppdateras till ett mer heltäckande system. I och med uppdateringen kommer tele- och säkerhetsprojekt, samt de krav som dessa system ställer på företaget, att involveras på ett mer effektivt sätt.
Föregående sida Du är på sidan 9 av 9