Observera att du behöver logga in som medlem för att kunna ta del av allt innehåll.
3281 träffar
-
-
Årsberättelse 2023 sign.pdf
-
Föredragningslista 20240409 Föreningstämma IN Mellersta Norrland_.pdf
-
Så ser Installatörsföretagen på regeringens energiproposition
NyhetI går presenterade regeringen den energipolitiska inriktningspropositionen som sätter riktningen för energipolitik framåt. Installatörsföretagen är positiva till inriktningen men saknar mål för energieffektivisering.
-
Guide: Anlitande Installationsavtalet enligt Bilaga 2
WebbsidaDefintioner
Inlåning: Du lånar personal från andra företag i branschen som är bundna av samma kollektivavtal som du. Inlånad personal arbetar tillsammans med dina arbetstagare och du arbetsleder inlånade personal. Inlåning får endast ske av arbetstagare som är anställd i det utlånande företaget.
Underentreprenör: Du köper en installation för en avgränsad del av projektet från UE. UE arbetsleder sig själva och ansvarar för färdigställande av sin del. UE:s arbete är tydligt avgränsat från övrigt projekt.
Inhyrning / Bemanning: Du hyr personal från företag vars huvudsakliga verksamhet är uthyrning av personal, det vill säga bemanning. Du arbetsleder inhyrd personal.
Webbinarie om anlitande och Installationsavtalet
Om du är intresserade av att lära dig mer om anlitande och Installationsavtalet så vill vi även tipsa om vårt pedagogiska webbinarie i ämnet. Se filmen här.
-
Entreprenadindex för februari 2024
NyhetEntreprenadindex är ett opartiskt och objektivt verktyg för att mäta kostnadsutvecklingen för installationer. Uppgifterna kommer från SCB och vi levererar Entreprenadindex kostnadsfritt till dig som medlem runt den 15:e månaden efter. Här kan du se den senaste statistiken.
-
Nytt kursupplägg för de fysiska kollektivavtals- och arbetsrättskurserna
NyhetVi på Installatörsföretagen presenterar ett nytt och förbättrat kursupplägg för våra medlemmar inom kollektivavtal och arbetsrätt. Vi kommer även fortsättningsvis att genomföra kurserna i samverkan med INSU.
-
Välkommen till Installatörsföretagens digitala föreningsstämma 2024
NyhetDen 14 maj är det dags för årets digitala föreningsstämma. Ta chansen att göra din röst hörd och påverka vårt kommande verksamhetsår. Endast för medlemmar.
-
Arbetstidsförkortning
Webbsida Arbetstidsförkortning är vanligt förekommande inom de flesta kollektivavtalsområden och finns även reglerat i såväl Teknikinstallationsavtalet VVS & Kyl som Tjänstemannaavtalet och Installationsavtalet. -
Arbetsgivarintyg och arbetsgivarbetyg
Webbsida Vad är det egentligen för skillnad mellan ett arbetsgivarintyg och ett tjänstgöringsbetyg/arbetsgivarbetyg? Vi reder ut begreppen kring företagets skyldigheter att skriva både intyg och betyg när en anställd slutar, och vad dessa ska innehålla.
Köp
Uppgradera
Du har inte det här paketet och behöver uppgradera ditt befintliga paket.
Uppgradera