Hoppa till innehåll
Rensa söktext och filter

Observera att du behöver logga in som medlem för att kunna ta del av allt innehåll.

Ämnen
Innehållstyper
Årtal

3267 träffar

  1. Får man ta betalt i förskott i en entreprenad?

    Fråga Fråga: Vi är mitt uppe i en förhandling med en beställare om ett stort jobb som vi ska utföra. Det är en totalentreprenad enligt ABT 06. I arbetena ingår ganska mycket material som måste specialtillverkas och som kostar stora pengar. Vår materialleverantör vill därför ha en hel del betalt i förskott och vi vill om möjligt att vår beställare därmed också ska betala oss en del i förskott. Vi har helt enkelt inte möjlighet att ligga ute med så stora pengar under så lång tid som det blir frågan om. Men vår beställare säger att det inte är möjligt att få betalt i förskott i en entreprenad. Vad gäller? Kan vi avtala om att få en del av kontraktssumman i förskott?
  2. overenskommelse-om-fredsplikt-slutligt-Installatorsforetagen.pdf pdf

  3. Branscherna-om-renoveringsstrategin-juni-2020.pdf pdf

  4. Företaget har fått in mer jobb och nu behövs de korttidspermitterade arbetstagarna på heltid igen, vad ska jag tänka på?

    Fråga
  5. Skattereduktion för installation av grön teknik pdf

  6. Ny granskning: Felaktiga solcellsinstallationer vanliga

    Nyhet

    I stort sett varje installerad solcellsanläggning uppvisade brister. Det kunde vi se i ett inslag på SVT lördagen den 30 maj. Vi på Installatörsföretagen kan bekräfta det som togs upp i inslaget och problematiken med oseriösa aktörer och allmänfarliga installationer.

  7. Kan jag begära besiktning när beställaren tar del av entreprenad i bruk?

    Fråga Fråga: Vi är på väg att bli färdiga med en entreprenad där vi utför installationerna vid en nybyggnation, men en del arbeten återstår att göra. Nu begär plötsligt vår beställare att få ta entreprenaden i bruk genom att börja flytta in i vissa delar. Har beställaren rätt att göra det? Kan vi i sådana fall begära en besiktning? ABT 06 gäller mellan oss.
  8. Så ska myndigheten få hemmafixare att koppla säkert

    Nyhet

    En privatperson kan gå till sitt lokala byggvaruhus för att exempelvis köpa en strömbrytare. Men vem ska utföra installationen? Det kan vara oklart för konsumenten om denne får installera den själv eller inte. Därför har Elsäkerhetsverket, på uppdrag av regeringen, tagit fram tjänsten Koppla säkert som även Installatörsföretagen har varit med och utvecklat. Nu kan ditt företag ställa sig bakom satsningen.

  9. Hur påverkas arbetstiden vid korttidspermittering om det infaller röda dagar under perioden?

    Fråga
  10. enkla-energibesparande-atgarder-2020.pdf pdf

Föregående sida Du är på sidan 279 av 327 Nästa sida