Hoppa till innehåll

Styrelse och valberedning

Om Installatörsföretagen

Installatörsföretagens styrelse ska i samråd med Svenskt Näringsliv bland annat handlägga kollektivavtalsfrågor inom förbundets område, arbeta för utveckling av förbundets branschfrågor, arbeta för främjande av förbundets syften och sörja för att förbundet har en tillfredsställande organisation.

  • Ordinarie ledamöter
    • Johnny Petré, Bravida Sverige AB (ordförande)
    • Theresa Östman (vice ordförande)
    • Fredrik Allthin, Assemblin
    • Håkan Eriksson, Siak
    • Liselott Gustafsson, Gustafssons rör
    • Ulrik Lindell, Caverion Sverige AB
    • Marie Olsson, Elektriska AB Lennström
    • Per Sjöstrand, Instalco AB
    • Mikael Vestlund, Midroc Electro AB
    • Anders Bergvall, Installationsbolaget Gbg AB
  • Suppleanter
    • Stefan Andersson, Marklunds Elektriska AB
    • Andreas Aristiadis, Assemblin VS AB
    • Peder Johansson, E/S Installation Bravida
    • Emma Elheim Karlsson, Hallabro Elektriska AB
    • Jonas Kihlberg, Elajo Invest AB

Regionala föreningar

  • Regionala föreningar norr
    • Installatörsföretagens regionala förening Övre Norrland
      Hans-Åke Lampa, Bravida, Umeå
      hansake.lampa@bravida.se
    • Installatörsföretagens regionala förening Mellersta Norrland
      Kent Andersson, Feka Partner AB, Sollefteå
      kent.andersson@feka.se
    • Installatörsföretagens regionala förening Gävle – Dala
      Charles Andersson, Midroc Electro AB, Sandviken
      charles.andersson@midroc.se
  • Regionala föreningar mitt
    • Installatörsföretagens regionala förening Örebro – Värmland
      Per-Anders Ljung, Ljungs Elektriska AB, Karlskoga
      pa@ljungsel.se
    • Installatörsföretagens regionala förening Uppsala – Västerås
      Robert Alriksson, RA Gruppen AB, Västerås
      robert.alriksson@ragruppen.se
    • Installatörsföretagens regionala förening Stockholm
      Theresa Östman, Grillby & F100 Rör AB, Grillby
      theresa@gf100.se
    • Installatörsföretagens regionala förening Östgöta – Sörmland
      Christer Göransson, ACDC Elektro, Eskilstuna
      cg@acdcelektro.se
  • Regionala föreningar syd
    • Installatörsföretagens regionala förening Sydöstra Sverige
      Patrik Sandstedt, Sandstedt El AB, Nässjö
      patrik@sandstedtel.se
    • Installatörsföretagens regionala förening Västra Sverige
      Johan Johansson, Assemblin El AB, Falkenberg
      johan.johansson@assemblin.se
    • Installatörsföretagens regionala förening Göteborg
      Henrik Lewerentz, Eitech Electro, Göteborg
      henrik.lewerentz@eitech.se
    • Installatörsföretagens regionala förening Skåne
      Johnny Petré, Bravida Sverige AB, Malmö
      johnny.petre@bravida.se